КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ МЕДИЧНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КРЕМЕНЧУЦЬКА МІСЬКА ЛІКАРНЯ «ПРАВОБЕРЕЖНА»

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ МЕДИЧНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КРЕМЕНЧУЦЬКА МІСЬКА ЛІКАРНЯ «ПРАВОБЕРЕЖНА»

Донеччина та Полтавщина прозвітували щодо заходів із протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу

| Прокоментуй!

У Державній службі України соцзахворювань відбулася апаратна нарада, на якій Донецька та Полтавська області прозвітували про роботу у напрямку подолання ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу. Особлива увага була приділена проблемним аспектам у роботі фтизіатричної служби та центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, а аткож активізації їх взаємодії.

Під час засідання представники Держслужби фахово оцінили зусилля областей у цьому напрямку та надали методичні рекомендації щодо усунення недоліків. Так, до кінця року заплановано провести апаратні наради за участю усіх регіонів України під час яких будуть розглянуті питання реалізації державної політики з протидії соціально небезпечним захворюванням. Метою таких нарад є надання методичної та практичної допомоги областям у процесі виконання загальнодержавних заходів, покращення взаємозв’язку та обміну оперативною інформацією. При цьому від усіх регіонів чекають на пропозиції та бачення удосконалення загальнодержавних заходів з урахуванням локального досвіду.

Під час ознайомлення з інформацією увагу було акцентовано і на ключових досягненнях кожної з областей та напрямках, у яких необхідно посилити зусилля. Зокрема, у Донецькій області, яка на сьогодні є пілотним регіоном, де впроваджується реформа медичної системи, службою протидії СНІДу розроблено перелік інтегрованих послуг, які надаватимуться на рівні загальної медичної мережі. В області спостерігаються доволі високі темпи відбору пацієнтів для отримання антиретровірусної терапії, однак незадовільно високим залишається показник передачі ВІЛ від матері до дитини – майже 7%. Водночас у подоланні туберкульозу Донеччина досягла значних успіхів: там знижується рівень захворюваності на цю недугу, здійснюється оптимізація ліжкового фонду та розподіл стаціонарів для лікування хворих на різні форми сухот, зокрема забезпечено функціонування відділення для мультирезистентного туберкульозу на 210 ліжок.

Для Полтавської області у питанні протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, як зазначили фахівці Держслужби, характерним є недостатня робота у напрямку охоплення хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД антиретровірусною терапією, а також високий рівень виявлених випадків інфекції на пізніх клінічних стадіях – 47%. Слабкою виявилася робота із контингентом груп підвищеного ризику зараження, надання їм консультацій та тестування, оскільки для здійснення цих послуг із місцевого бюджету виділяється недостатньо коштів. Тож, фахівці заявили, що центрам СНІДу слід активніше використовувати ресурс мобільних пунктів та амбулаторій, які покликані полегшити процеси консультування та тестування у віддалених населених пунктах тощо.

Водночас, як відзначили у відомстві, область суттєво збільшила рівень виявлення хворих на туберкульоз, що може свідчити про покращення діагностики захворювання, зокрема серед сільського населення. Налагодження потребує питання стандартизованого підходу до лікування туберкульозу, оскільки ефективний перебіг процесу лікування зафіксований лише у 19% хворих з усієї кількості пацієнтів. На сьогодні на Полтавщині ведеться будівництво стаціонарного відділення для лікування туберкульозу на 350 ліжкомісць. Однак, на думку Голови Держслужби України соцзахворювань, в обох регіонах постала проблема транспортування бактеріологічного матеріалу, що може негативно вплинути на якість діагностики захворювання.

Як зазначили учасники апаратної наради, регіони також повинні зосередити зусилля на розвитку кадрового потенціалу, зокрема, на підвищенні кваліфікації, вирішенні питання комплектації центрів СНІДу, “кабінетів довіри” та замісної підтримувальної терапії, відповідно до вимог нормативних актів. Одним із пріоритетних завдань для усіх регіонів України є також забезпечення виявлення ВІЛ-інфекції на ранніх клінічних стадіях та організація якісної диспансеризації хворих.

Як відзначило керівництво Держслужби України соцзахворювань, на постійному контролі перебуває питання цільового використання бюджетних коштів, виділених на закупівлю лікарських засобів та виробів медичного призначення. Пріоритетними завданнями залишається профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини та безпека донорства. Обов’язковою умовою у роботі служб має стати взаємозв’язок та тісна співпраця між ними, а також конструктивний діалог із Держслужбою України соцзахворювань для якісної та повноцінної роботи над проектом

Як відзначило керівництво Держслужби України соцзахворювань, державна політика у галузі формується на основі кращих міжнародних практик та значного досвіду на місцях, а пропозиції регіонів враховуватимуться при написанні та внесенні змін до галузевих нормативно-правових актів. Наразі на постійному контролі відомства перебуває питання цільового використання бюджетних коштів, виділених на закупівлю лікарських засобів та виробів медичного призначення за “Загальнодержавною цільовою соціальною програмою протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки”. Пріоритетними завданнями також лишаються профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини та безпека донорства.

Прес-служба МОЗ України

За інформацією Держслужби України соцзахворювань

 

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .