КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ МЕДИЧНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КРЕМЕНЧУЦЬКА МІСЬКА ЛІКАРНЯ «ПРАВОБЕРЕЖНА»

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ МЕДИЧНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КРЕМЕНЧУЦЬКА МІСЬКА ЛІКАРНЯ «ПРАВОБЕРЕЖНА»

МОЗ досягнув суттєвого прогресу у закупівлі медпрепаратів за державними програмами

| Прокоментуй!

Протягом останніх двох років у системі державних закупівель МОЗ України відзначаються помітні прогресивні тенденції. Якщо минулого року було надано рішучий позитивний поштовх у підвищенні ефективності здійснення закупівель, то у 2013 році досягнуту тенденцію закріплено і примножено позитивні результати. Про це йшлося під час брифінгу начальника Управління державних цільових програм та державних закупівель МОЗ України Галини Довганчин.

 

Як зазначила Галина Довганчин, станом на сьогодні на виконання державних цільових програм та комплексних заходів програмного характеру Комітетом з конкурсних торгів МОЗ України прийнято рішення щодо проведення більше 80 процедур закупівель на загальну суму понад 1,8 млрд грн, що складає близько 90 % від загальної суми передбаченої державним бюджетом на цей рік. Процедури закупівель розпочато майже за усіма напрямами державного забезпечення.

 

Порівняно із минулими роками 2013 рік відзначається майже безпрецедентною оперативністю початку процедур закупівель. Якщо у 2011 році процедури закупівель були розпочаті у травні, у 2012 році – наприкінці березня, то 2013 року – вже наприкінці січня.

 

Так, формування номенклатури закупівель 2013 було розпочато наприкінці минулого року. Вже за перший місяць поточного року здійснено збір понад 1500 заявок, їхнє узагальнення, аналіз і опрацювання, розроблено інформації щодо предметів закупівлі і вже безпосередньо розпочато тендерні процедури закупівлі. Перші оголошення датуються від 29 січня, а перші розкриття пропозицій учасників заплановані вже на 4 березня.

 

Саме на початок березня припадають розкриття за соціально важливішими напрямами медикаментозного забезпечення, такими як імунізація населення, заходами з лікування дітей на виконання “Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини”, профілактики і лікування ВІЛ/СНІДу, онкологічних і серцево-судинних захворювань та ін.

 

Однією із визначальних тенденцій у підвищенні ефективності державних закупівель стало досягнення економії бюджетних коштів при збереження і поліпшенні якості препаратів, що закуповуються.

 

Так, за підсумками проведених у минулому році закупівель необхідних препаратів, Міністерством було укладено договорів на загальну суму 1 817,0 млн грн. При цьому пряма і опосередкована економія бюджетних коштів склала майже 150 млн грн, або близько 8% від обсягу здійснених закупівель.

 

У 2013 році МОЗ України для забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру передбачено видатки із державного бюджету у сумі 2 118,1 млн грн, що становить 51,3 % від потреби за Законодавчо прийнятими програмами. При цьому потреба, яку заявляють регіони, становить понад 8 млрд гривень(24,0%)

 

З року в рік спостерігається поступове збільшення обсягів фінансування. Так, у порівнянні з 2011 роком у 2012 державне фінансування збільшилося на 5,3%, а у 2013 році – на 14%.

 

Разом з тим, відмічається підвищення якості закуплених препаратів без підвищення закупівельної ціни. Наприклад, майже усі закуплені препарати за напрямами забезпечення лікування дітей є оригінальними, із ринку централізованих закупівель витіснена переважна більшість генеричних препаратів.

 

Також МОЗ вдалось підвищити конкурентне середовище держзакупівель і прозорість тендерних процедур. У 2012 році у порівнянні з попередніми роками значно зменшилась кількість скарг, поданих учасниками тендерів щодо перебігу процедур. У 2009 таких оскаржень було 102, у 2010 – 84, у 2012 – лише 3 скарги.

 

Досягти цього вдалось за рахунок посилення Міністерством неупередженого і справедливого ставлення до всіх учасників ринку при розміщенні державних замовлень та забезпечення більшої відкритості процесу за рахунок залучення громадськості та пацієнтів до усіх етапів державних закупівель. Так, представники громадських та пацієнтських організацій входять до складу номенклатурних комісій та постійних робочих груп МОЗ України, а на розкриття пропозицій запрошуються представники ЗМІ.

 

Розуміючи важливість захисту національних інтересів на внутрішньому ринку, МОЗ України підтримує максимальне залучення вітчизняних виробників до участі в держаних закупівлях у межах законодавства. Майже третина закупівель минулого року було здійснено у вітчизняного виробника.

 

У 2012 році вперше запроваджено механізми контролю використання бюджетних коштів на регіональному рівні у межах виконання субвенцій з державного бюджету місцевим. Контроль здійснюється щодо дотримання погодженою МОЗ номенклатури, встановлення недискримінаційних вимог до предмету закупівлі і забезпечення широкого кола учасників торгів, а також своєчасного, раціонального, ефективного здійснення закупівель відповідно до потреб населення регіонів.

 

У минулому році Міністерству вдалось досягти збільшення обсягів фінансування на виконання низки соціально важливих державних програм і заходів. Так, наприклад, на закупівлю медикаментів для лікування хворих на гемофілію, в тому числі дітей, із державного бюджету минулого року було виділено 50 млн грн, що на 42% більше, ніж у попередні роки. У поєднанні із покращенням методики розрахунку потреби у препаратах та зменшенням ціни на ліки, що відбулось у 2011-му, це дозволило забезпечити 100% покриття по профілактиці і лікуванню рекомбінантними препаратами серед хворих.

 

Впроваджено нові методичні підходи до розрахунку потреби у протитуберкульозних препаратах, яка базується на персоніфікованих даних окремих пацієнтів та нових протоколах лікування, які відповідають європейським стандартам. Таким чином, рівень охоплення медикаментозною терапією хворих на сухоти підвищено у середньому до 75%, що майже на 30% більше, ніж у 2011-му. За рахунок зменшення ціни закупівлі окремих препаратів проти туберкульозу при збереженні їхньої якості, МОЗ вдалось заощадити близько 35 млн грн. За рахунок заощаджених коштів, вперше забезпечено 100% потребу у окремих препаратах за основними схемами лікування мультирезистентного туберкульозу.

 

Вперше була введена система формування номенклатури, яка не прив’язана до конкретних торгівельних марок (ринковий механізм), що дозволило ліквідувати вплив компаній-виробників на спеціалістів в регіонах на визначення обсягів закупок та зменшити прояви корупційної складової під час централізованих закупівель ендопротезів і наборів інструментів для імплантації.

 

Підвищення конкуренції під час державних тендерів, зниження вартості медпрепаратів при одночасному підвищенні їхньої якості, встановлення більш прозорої процедури та формування досконаліших номенклатурних баз, а також підвищення соціальної направленості закупівель дозволили збільшити охоплення пацієнтів з онкозахворюваннями (дорослих) із 27% до 35% від загальної потреби, а також на 80% забезпечити спеціальним лікуванням дітей із злоякісними новоутвореннями.

 

Міністерству вдалося забезпечити на 100% потребу регіонів у препаратах для лікування дітей, хворих на гіпофізарний нанізм. Також заощадити понад 12 млн грн при закупівлі препаратів для запобігання та лікування серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань. Ще на понад 6 млн грн забезпечити пацієнтів глюкометрами, що дозволило отримати додаткову економію державних коштів на понад 900 тис. грн.

 

Довідково: 

Фінансове забезпечення окремих пріоритетних державних програм на 2013 рік:

- Профілактика і лікування СНІДу – 305,5 млн грн.

- Лікування онкологічних захворювань дорослого віку- 294,8 млн грн.

- Лікування онкологічних хворих дітей – 215,9млн грн.

- Імунопрофілактика населення – 303 млн грн.

- Серцево-судинні захворювання – 264 млн грн.

- Боротьба із туберкульозом – 175,8 млн грн.

- Лікування дітей хворих на гемофілію 55 млн грн.

- Лікування дорослих хворих на гемофілію – 63,6 млн грн.

- Лікування розсіяного склерозу – 73,5 млн грн.

- Донорство крові – 67,1 млн грн.

- Трансплантація – 35 млн грн.

- Репродуктивне здоров’я нації – 34,1 млн грн.

 

У 2013 році передбачено фінансування закупівлі за новими напрямками:

- закупівля препаратів для онкологічних хворих на хронічний мілоїдний лейкоз – 64,0 млн грн;

- закупівля препаратів для лікування дітей хворих на мукополісахаридоз – 40,0 млн грн;

- закупівля препаратів, для лікування дітей хворих на розлади психіки та поведінки із спекту Аутизму – 10,0 млн грн.

Збільшено фінансування на закупівлю:

- лікарських препаратів для лікування онкохворих дітей – 215 млн грн (+ 125 млн грн);

- виробів медичного призначення для дитячого діалізу (нефрологія діти) – 8,04 млн грн (+5,0 млн грн);

- виробів медичного призначення для перитонеального діалізу (нефрологія дорослі) – 12,0 млн грн. (+5,0 млн грн);

- медикаментів для лікування хворих дітей на хворобу Гоше – 15,3 млн грн (+10,0 млн грн).

 

Прес-служба МОЗ України

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .